0Oy

 • Tayland Nasıl Gidilir ? Vizesiz Ülkeler 2018

  Pattaya, Bangkok’un 147 kilometre güney doğusunda, 7 ve 3 no’lu karayolu’na bağlı olmasından ulaşılması basit yerlerden biri. Ülkemizden bir çok havayolu ile Bangkok Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı’na gitmek mükün. Türk Hava Yolları, Emirates, Qatar Airways ve Singapur Havayolları ile Bangkok’a gitmek mümkün. Türkmenistan Havayolları ve Mahan Air den ekonomik uçak bileti bulmak mümkün.

  Bangkok’tan Pattaya’ya yolculuk ortalama 2 saat sürüyor ama bu trafiğe bağlı olarak değişebiliyor.
  Bangkok Havaalanından Pattaya’ya nasıl gidilir

  Suvarnabhumi Havalanı’ndan çıktığınızda bir sürü karaborsacının sizi Tayland içersinde dilediğiniz her yere götürmek amacıyla tekliflerde bulunacaklardır, genellikle mini-van yada limuzin ile.

  Bütün bu karmaşanın amacıylae girmeden belirtelim, havalanından Pattaya’ya 1050 baht yol + 60 baht ücretli yol şeklinde sabit ve resmi bir ücret var.

  Daha ucuz olanları ise havaalanının nakil merkezinde tespit edilen otobüsler. Buraya ulaşmak amacıyla, geliş bölümünün dışında tespit edilen ücretsiz shuttle’ı kullanıp nakil merkezine gelmek ve Pattaya’ya giden otobüslerden birine bilet almak. Otobüsler her 2 saatte bir kalkıyor, yalnızca 110 baht ve 1,5 saatte Pattaya’ya ulaşıyor. Daha çok şahıs bu otobüsleri kullanmaya başlarsa kalkış saatleri de kesinlikle sıklaşacaktır. Klimalı otobüsler Kuzey Pattaya yoluna gidiyorlar, burada oteline gitmek amacıyla ek bir vasıta kullanabilirsin.

  Lüks bir şekilde gitmek isteyenler amacıyla 24 saat ücretli havaalanı limuzin servisi de var. Gelmeden evvelce yada geldiğinizde ikinci kattaki en yakın hizmet noktasından işlemleriniz yapabilirsiniz. Birkaç şahıs olanlar havalimanı dışındaki taksicilerle pazarlık yapıp daha süratli bir şekilde gidebilirler. Taksi ücretleri 1000 baht civarındadır.
  Suvarnabhumi Airport, Bangkok, Tayland
  Bangkok’tan Pattaya’ya nasıl gidilir

  Çoğu şahıs Bangkok’dan Pattaya’ya gitmek amacıyla otobüsü tercih ediyor. En sık sarfedilen tarife, Ekkamai İstasyonu’nun yanında, Sukhumvit Road at Soi 63 adresinde tespit edilen East Otobüs Terminalindendir. Klimalı otobüsler saat 05:20 – 23:20 arası her 30 dk. da bir kalkıyor ve ücreti 117 baht.
  Bangkok-Pattaya-Bus
  Bangkok-Pattaya otobüsü

  Yakın fiyatlı klimalı otobüsler de Kuzey Otobüs Terminalinden (Mochit) 05:30 – 20-00 arası kalkıyor. Eğer güney terminaline(Sai Tai Mai) yakınsanız, kalkış saatleri 05:30, 08:30, 10:00, 12:00, 14:00, 16:00, 18:30. Bu terminal Khao San Road bölgesinden en basit ulaşımı sağlıyor. Sadece nehrin karşısında tespit edilen Rachdamnoen caddesinden 511 no’lu otobüse binin ve son durakta inin.

  Pattaya’ya yolculuk ortalama 2 saat sürüyor ama trafiğe bağlı olarak değişebilir. Bangkok’da ki seyahat acenteleri ve oteller genellikle Khao San Road bölgesindedir, ilaveten şahıs başı 400baht karşılığı mini-van servisleri de var. Bu alternatif otelden alınıp Pattaya’da gideceğiniz yere kadar rahat bir şekilde götürüleceğiniz amacıyla tercih edilebilir. Bir diğer ”kapıdan kapıya” alternatifi de taksi. Resmi ücret 1500baht artı paralı yol ücreti ama orada tespit edilen ve bunu 1000baht’a yapacak olan şahıslar de mevcut. Eğer arabaların meraklısı değilseniz, haftaiçleri saat 06:50 de Pattaya’ya giden ve 31 baht gibi çok küçük bir ücretle Hualamphong istasyonundan kalkan ve 3 saaat süren 3. Sınıf trenleri kullanabilirsiniz.

  Ayrıca ikinci sınıf klimalı otobüsler de var ama daha uzun sürüyor ve birinci sınıf otobüslerden yalnızca 20 baht daha ucuz. Eğer Pattaya sahili yerine Jomtien sahiline gidiyorsanız, Jomtien’e devam eden ikinci sınıf otobüsleri tercih edebilir, Pattaya terminalinden Jomtien’e transfer yapma sıkıntısından kurtulabilirsiniz. Güney Pattaya yolunda ki otobüs istasyonunda otelinize olan transferyı ayarlayacaksınız.
  Kiralık araba ile

  Suvarnabhumi havaalanı, Pattaya’ya Don Muang havaalanından 40km daha yakında ve deniz kenarıdaki tatil merkezlerine ulaşmak amacıyla Bangkok üzerinden gitmek gerekmiyor. Bu da araba kiralamayı eskiye nazaran daha cazip kılıyor.

  En büyük araba kiralama şirketleri olan Budget +66 (08) 9814-3004, National +66 (08) 1751-8492, Hertz +66 (02) 134-2116 and Avis+66 (08) 4700 8157-9  gibi firmaların Suvarnabhumi de ofisleri var ve olduğu diğer ülkeler ile eşit orantıda ücretlerle hizmet veriyorlar. En iyisi arabayı internet üzerinden kiralamak. Böylece gittiğinizde arabanız hazır olacaktır.
  Kamboçya’dan Pattaya’ya

  PMT Air, Kamboçya’ya ait bir şirket ve bundan sonra her gün Siem Riep(Angkor Wat)’dan Pattaya’ya Antonov 24 model bir uçak ile sefer yapıyor.
  Koh Samui’den Pattaya’ya Gitmek

  Koh Samui ve U-Taphao (Pattaya’ya 30km mesafede) arasında Bangkok Airways’in günde iki uçuşu var.  3200 Baht + vergiler ile biraz pahalı ama karayolunda yaşanacak çoğu yoğunluk ve uğraştan kurtarıyor. Diğer alternatif ise, Samui’den anakara’ya bot,  tren yada otobüsle Bangkok ve sonra bir diğer otobüsle Pattaya – aşağı yukarı toplam 16 saat. Eğer U-Taphao’ya uçuyorsanız, havaalanından Pattaya’ya gideceğiniz aracı eskiden ayarlamanız sizin yararınıza olur. Size 250baht’a patlayacak ama geldiğinizde daha pahalıya patlayacak bir ton uğraşa değer. Eğer macerayı seviyorsanız, yapabilirsiniz. Ve hatta, anayola yürüyün ve Pattaya’ya giden bir otobüse yada B20 beyaz songthaew( gerisinde oturma yerleri olan kamyon )’a binin.
  Koh-Samui-Thailand
  Koh Samui, Thailand
  Kuzeydoğu’dan (Isaan) ve Kuzey’den Pattaya’ya

  Nongkhai, Khon Kaen ve Nahkorn Ratchasima(Khorat)’dan Pattaya’ya direk klimalı otobüsler var. Eğer bir diğer Isaarn kentinden gidiyorsanız, Khorat’dan Pattaya’ya çok sayıda gidiş var. Kuzeyde, Chiang Mai ve Mai Sai’den Pattaya’ya direk otobüsler var.Diğer kuzey kentlerinden, Bangkok’a geçip Kuzey Terminalinden Pattaya’ya transfer yapılmalı.
  Phuket’ten Pattaya’ya

  Bangkok Havayolları Phuket’den U-Taphao’ya aşağı yukarı 4000Baht + vergiler olarak günde tek bir uçuş düzenliyor. Ücret havalanı vergisinin Phuket’de 30 Samui de 500 baht olmasında dolayı, Samui’den birkaç yüz baht daha çok.

  Eğer Hua Hin ya da Bangkok ‘da tatil gerçeklştirmeyi planlamıyorsanız, Phuket’den Pattaya’ya karayolu çok meşakatli olacağından, en ideal gidiş yolu uçaktır.

  https://www.facebook.com/gecehayati.mobi/posts/1658264324233977

  Bu Paylaşıma cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

  ...

  Dudbox, Kullanıcı tarafından oluşturulan haber bağlantılarını yayınlayan sosyal bir imleme sitesidir..