0Oy

 • Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

  Baş ağrısına kesin bir formül bulunsaydı kapış kapış giderdi her halde. Neredeyse herkeste görülen bu sorunun kesin bir çaresi olmasa da etkisini azaltacak çözümler keşfedilmiş.

  Fakat öncelikle neden başımızın ağrıdığını bilmek gerekir. Nedenini bilelim ki çözümünü ona göre üretelim:

  Baş ağrısı nedenleri

  Migren

  Migren baş ağrısının yaygın sebeplerinden birisidir. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde onunun migren ile tanışıklığı olduğu tahmin edilmektedir. Migren orta veya şiddetli tekrarlayıcı özelliği olan bir baş ağrısı türüdür. Genellikle başın yarısında ağrı görülür. Ağrı süresi birkaç saat ile birkaç gün arasında değişebilir. Bir çok migren hastası ağrı nöbeti gelmeden önce bunu hissedebilir.

  Tıp dünyası yüzyıllardır hummalı bir şekilde insanın neden migrene yakalandığını araştırsa da tatmin edici bir sonuç bulamamıştır. Hem genetik faktörlerin hem de çevre koşullarının migren oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir. Migren nöbetlerini daha az hasar ile atlatmak ise tamamen kişinin kendisine bağlıdır.

  Tıp dünyası migrenin oluşumunu beyin sapanındaki sinirlerin bilinmeyen şekilde tetiklenmesi ve anormal şekilde faaliyet göstermesi  olarak tarif etse de neden böyle olur, halen kimse bilememektedir.

  Aslında hayatınızda hiç migren olmamışsanız bu durum garip gelebilir. “Sinirlerimiz neden böyle yapsın ?” diyebilirsiniz. Gerçek şu ki bilim dünyası nöroloji (sinirbilim) alanında oldukça az bilgiye sahiptir ve vücudumuzun bir çok yerindeki sinirler bazen anlaşılmaz davranışlarda bulunabilmektedir.
  Migren nasıl anlaşılır ?

  Baş ağrının gün aşırı devam etmesi, başın sadece bir yarısının ağrıması ve atak sayısının beşi geçmesi migrene işaret eder. Ayrıca migrende aşağıdaki belirtiler görülür.

  Migrenin belirtileri

  Migren ağrıları yaklaştıkça kişide bir sinirlilik ve huzursuzluk başlar. Sese, ışığa hassasiyet, ishal veya kabızlık, durgun ruh hali veya iştah açılması… Kısacası ortada bir anormallik vardır. Bazı kişilerde migren “auralı” geçer. Bu kısaca anormalliğin had safhaya ulaşmasıdır. Süresi yaklaşık bir saati bulan bu evrede görme bozukluklarından tutun karıncalanmaya kadar bir dizi anormallik yaşanır. Ağrı geliyorum demektedir. Bazı kişilerin migreni ise “aurasız”dır.

  Daha sonra ağrı başlar. Başın bir tarafı isyan bayrağını açmıştır. Sese ve ışığa karşı duyarlılık artar, hareket ettikçe ağrı şiddetlenir. Karanlık ve ıssız bir yerde yatıp geçmesini beklersiniz. Genellikle tek çözüm budur. Ağrı süresince ishal, terleme, mide bulantısı, görme bozuklukları, baş dönmesi ve sersemlik gibi şikayetler olabilir.

  Migren ağrısı geçince birden eski halinize dönemezsiniz. Sersemlik, sindirim sistemi şikayetleri, geç anlama ve halsizlik gibi durumlar ortaya çıkar. Kesinlikle keyifsizsinizdir.

  Migren ağrılarını kesmek veya hafifletmek için ağrıkesiciler vardır. Doktor tavsiyesiyle kullanabilirsiniz. Fakat bazen yeterli etkiyi göstermeye bilirler.

  Migrene karşı ne yapmalı ?

  Açlık, susuzluk, depresyon ve psikolojik kaygıların migreni tetikleyebileceği düşünülmektedir. Migrene yatkın kişilerin migren nöbetlerine yakalanması kaçınılmaz olsa da hayat koşullarının kötü olması, maddi sıkıntılar, aşk acısı, çözemediğimiz problemler, tanıdığımız birilerini kaybetmek, amir baskısı veya buna benzer can sıkıcı durumlar migren ataklarını sıklaştırır ve daha acılı geçmesine yol açar. Bu tür durumların önüne geçmek zor olsa da migren ataklarını yarı yarıya azaltan ilaçlar bulunmaktadır. Doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Aspirinin de migren ağrılarını durdurucu etkisi vardır. Bir süre yalnız kalıp dinlenmek migren ağrılarını hafifletmektedir.

  Son yıllarda migren ağrısı için botoks tedavisi de uygulanmaktadır. Bu yöntemde sinir uçları köreltilerek ağrı kesin olarak dindirilmektedir.

  Migren ağrılarını kesmek için bitki hapları da kullanılmaktadır. Gümüşdüğme bitkisi ve kediotunun yatıştırıcı özelliği vardır.

  Küme baş ağrısı

  Toplumda nadir görülen baş ağrısı türüdür. Ağrı nöbetleri periyodiktir. Ve geldiğinde o kadar şiddetlidir ki kişi duyduğu acıdan intihar etmek ister. Kaynağı nörolojiktir. Fakat buna neyin sebep olduğu hala bilinememektedir.

  Bu baş ağrısı türüne küme baş ağrısı denmesinin sebebi yılın bazı zamanlarında ağrı dönemi oluşmasıdır. Ağrı döneminde baş her gün ve genellikle günde birkaç kez atak halinde ağrır. Ağrı dönemi birkaç hafta da olabilir, birkaç ay da olabilir.

  Gün içindeki ağrı atakları onbeş dakika ile iki saat arasında sürer. Ağrı nöbetleri gece uyurken başlayınca uykudan uyandırır. Ağrı aniden başa saplanır, giderken de aniden gider. Ağrı sonrasında yorgunluk görülür.

  Küme baş ağrısı teşhisini ancak doktor koyabilir. Kocakarı ilaçları ile tedavi edilmez. Bazı ilaçlar ve tedavi yöntemleri ile bu ağrılar hafifletilebilmekte veya geciktirebilmektedir. Düzenli yaşam ve zararlı alışkanlıklardan kaçınmak bir nebze tedaviye yardımcı olmaktadır.

  Kaynak : http://www.2dem.com/2017/04/migren-belirtileri-nelerdir-migrene-ne.html

  3 Cevaplar

  0Oy

  cazipmekan Puanlar150
  faydalı bilgiler için teşekkürler

  0Oy

  kerti17 Puanlar161
  uzun zamandır gerçekten ağrıyan başıma çare olarak makaleyi sonuna kadar okudum :)

  0Oy

  alemci Puanlar188
  benimde başım ağırıyordu deneyeceğim

  Bu Paylaşıma cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

  ...

  Dudbox, Kullanıcı tarafından oluşturulan haber bağlantılarını yayınlayan sosyal bir imleme sitesidir..