1Oy

 • Upload Max Filesize Hatası

  Merhabalar :

  Wordpress kullanıcılarının devamlı problem yaşaması sonrası bu makaleyi yazma gereği duyduk..

  Upload Max Filesize Hatası ve Çözümü hakkında detaylı bilgiler mevcuttur..

  Diyelim WordPress kurulu olan bir blogunuz var herşey iyi giderken tema yükleyemiyorsunuz. Sorun ise dosya boyutunu aştığı söylenir. Bu WordPress scriptinizi ilk kurup bulunduğunuz sunucuya ait ayar yani “.ini” dosyasını değiştirmemiş iseniz 2 MB olarak gözükür. Tabii ki FTP yani sunucuya doğrudan yükleme ile herşey çözülecektir. Ancak bizim amacımız FTP kullanmadan daha az veri harcayarak daha kolay bir şekilde bu sorunu çözümleyebilmek.

  FTP ile yüklerken çok bekletecektir. Ancak WordPress’ten HTTP yöntemi yani düz olarak siteden yüklerseniz daha kolay ve daha hızlı bir şekilde dosyalarınızı yükleyebilirsiniz. Tema yüklerken hata ile karşılaşıyorsanız bu yazımız tam size göre!

  Birçok çözüm yolları da bulunmakta ancak biz sizler için en kolay, en hızlı ve en çok etkili olan çözüm yollarını denetleyerek tekrar sizin önünüze sunuyoruz:

  Her temanın bir fonksiyon yani kısaca normal tema ayarlarından farklı temanın sistem ayarlarını kontrol eden “functions.php” adlı dosya bulunur. Bu dosyayı düzenleyin. Aşağıda vermiş olduğumuz “upload_max_filesize” bölümünü tema klasörünüzdeki “functions.php” dosyasından aşağıdaki işlemleri uygulayarak dosya boyutu limitini değiştirebilirsiniz.

  @ini_set( 'upload_max_filesize' , '64M' );
  @ini_set( 'post_max_size', '64M');
  @ini_set( 'max_execution_time', '300' );

  Bunları temanızdaki o dosyaya eklerseniz maximum yüklenecek dosya boyutu 64MB olacaktır.

      2.ÇÖZÜM: PAYLAŞIMSIZ HOSTİNG için

  cPanel kullanıyor iseniz VPS üzerineyse WHM panelinize girip yapın. Servis Ayarları> PHP Ayarları Düzenleyiciden direktifi upload_max_filesize bölümünden karşıdaki 2M’i sonuna M koymak şartıyla değiştirebilirsiniz. Misal: 64M = 64 MB

  Not: cPanel’i kurarken reseller panelinize girmeniz gerekmektedir. Bu sorun için de aynı şekilde reseller paneline girmelisiniz.

      3.ÇÖZÜM: VPS SUNUCUDA KENDİ HOSTU OLANLAR

  FTP ile giriş yapmanız gerekmektedir. Sunucuza FTP sunucusu kuruluysa sftp:// ile giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra hangi kullanıcı ile giriş yaptıysanız root ise root klasöründe başlayacaksınız. “..” yazan yere basıp etc klasörüne girin. Daha sonra da en aşağılara inin  ya da p’ye basarak php.ini dosyasını bulun. Sağ tıklayın. “Düzenle” seçeneğine basın.

  Aynı şekilde diğer çözümlerdeki gibi upload_max_filesize seçeneğini bulun ve değeri değiştirin.

      4.ÇÖZÜM: Paylaşımlı Hostingi Olanlar, Normal Host Alanlar

  Bu çözüm yolu olmazsa 5. çözüm yolunu deneyin. Bu çözüm bazı sistemlere çalışmayabiliyor ve bazı sistemlerde wp-admin klasöründe bazılarında ise public_html yani düz klasörde çalışıyor. Biz ikisini de yazdık.

  Öncelikle FTP ile bağlanın ve ilk giriş yeri olan site dizinini(Yoksa public_html klasöründen girebilirsiniz)görün. Daha sonra php.ini ismi ve türüyle dosya oluşturun. İçine şu kodları ekleyin:

  upload_max_filesize = 64M
  post_max_size = 64M
  max_execution_time = 300

  En önemli Çözüm yolu ise hosting firmanızla görüşmenizdir..Problemi yetkili kişiye İletin.. 2 dakika içinde halledip size teslim etsinler:)

  http://www.dudbox.com

  Bu Paylaşıma cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

  ...

  Dudbox, Kullanıcı tarafından oluşturulan haber bağlantılarını yayınlayan sosyal bir imleme sitesidir..