2Oylar

 • Yeni Kimlik Hakkında Detaylı Bilgiler

  Yurtdışında Yeni Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılacak

  Nüfus cüzdanları yerine çıkarılan yeni çipli kimlik kartları Türkiye’de dağıtılmaya başlandı. Ancak yeni kimlik kartlarını yurt dışında yaşayan vatandaşlar nasıl alacak? Yurt Dışında yaşayan gurbetçiler kimlik randevusu alacak mı? Yeni çipli kimlikler hangi adrese gönderilecek? Bu gibi soruların cevabını vermeye çalışacağız.

  Yeni kimlik kartlarının dağıtılmaya başlanması ile merak edilen bir çok ayrıntı da belli olmaya başladı. Yeni kimlik kartlarının özellikleri yanında yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için getirmiş olduğu bir çok kolaylıkları aşağıda bahsedeceğiz.
   

   
  Yurtdışında Yeni Kimlik Kartı Başvurusu:

  Gurbetçiler yeni kimlik kartları için konsolosluklara müracaat edecektir. Bu başvuru işlemini konsolosluklara bizzat kendileri yapmak zorundadır. Başvuru aşamasında Türkiye’de olduğu gibi eski kimlik kartlarını yada kimliklerini resmi anlamda belirten fotoğraflı olan herhangi bir kimlik belgesi ibraz etmek zorundadır.

   
  Yurtdışında Yeni Kimlik Kartı Randevusu Nasıl Alınacak?

  Türkiye’de yaşayan vatandaşlar randevu almak zorunda iken, Yurtdışında yaşayan gurbetçiler herhangi bir randevu almak zorunda değildir. Bizzat yurtdışı temsilciliklerine giderek müracaatlarını yapmaları yeterlidir.

   
  Yeni Kimlikler Ne Zaman Teslim Edilecek?

  Yeni kimlikler için konsolosluğa müracaat ettikten sonra yaklaşık 15 yada 20 gün içinde aynı konsolosluğa kimlik kartlarınız gönderilecektir. Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımızın yeni kimlik kartları adreslerine gönderilirken, yurtdışında yaşayan kişilerin kimlik kartları konsolosluklarda teslim edilecektir.

   
  Yeni Kimlikler Pasaport Yerine Geçecek

  Çipli kimlik kartlarının üretilmesi ile birlikte basında bu kartların bir çok özelliği yazılıp çizilmeye başlandı. Bu haberlerden bazıları yeni kimliklerin pasaport yerine de kullanılacak olmasıydı. Bu haberler doğru olmakla birlikte biraz yanıltıcıydı.

  T.C. Kimlik Kartları eski kimliklerden farklı olarak çipli olarak üretilmiştir. Çipli kartların özelliği teknolojik alt yapısında bir çok gizli bilgiyi de barındıracak olmasıdır. Bu çipler sayesinde herhangi bir kamusal işlemde şahsa ait kimlik tespiti hemen yapılacaktır.

  Bu durumda vizesiz dolaşım olan ülkelerde bu kimlik kartları direk pasaport yerine kullanılacaktır.
   
  Yeni Kimlikler Hangi Ülkelerde Pasaport Yerine Geçecek?

  Çipli kimlik kartları vizesiz dolaşım olan ülkelerde pasaport yerine geçerek kolay dolaşım imkanı sağlayacaktır. Gürcistan, Bosna Hersek, Arnavutluk vs. gibi birçok ülkede bu kartlar ile serbestçe seyahat edebileceksiniz.
   
  Yeni kimlik ücreti ne kadar?

  Yeni kimlik ücreti 16 TL'dir. Kayıp için ödenecek ücret 31 TL'dir. Yurtiçi ve yurtdışı fiyatları bu şekildedir.  

   
  Almanya’da Yeni Kimlik Kartları Ne Zaman Dağıtılacak?

  Henüz yeni Türkiye’de dağıtılmaya başlanan yeni kimlik kartları Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız için dağıtılmaya başlandı.

  Bunun yanında diğer ülkelerde süreç içerisinde dağıtılmaya başlayacaktır. Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya, İngiltere, Danimarka, Yunanistan, Belçika, İsveç, İtalya, İsviçre,Norveç, Romanya, Bulgaristan, Azerbeycan, Kuzey Kıbrıs,Suudi Arabistan, Rusya, Libya, ABD(Amerika), Kanada, Avusturalya, İran, Finlandiya
   
  Türkiye’de Yaşayan Vatandaşların Kimlik Müracaatı

  Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımızın yeni kimlik kartlarını nüfus müdürlüklerine yapacağı müracaat ile alacaklardır. Yetkililer ile yapılan görüşmelerde direkt nüfus müdürlüğüne giderek müracaat yapılabileceği gibi, randevu alarak da müracaat yapılabilir.

   
  Kimlik Kartını Değiştirmek İçin Randevu Almalı mıyım?

  Yeni kimlik kartları için randevu almak şart değil. Özellikle, geniş zaman sahip, evde yapacak bir iş bulamayan, boş boş oturanlar herhangi bir randevu almalarına gerek yok. Bu durumda boş zamanlarını nüfus müdürlüklerinde uzun uzun sıra bekleyerek değerlendirmiş olacak ve can sıkıntısından da kurtulmuş olacaklar.

  Bu durumun aksine zamanı kısıtlı olanlar, işten izin almakta zorluk çekenler, yemeği ocakta unutan ev hanımları vs. kesinlikle randevu alarak kimlik kartı müracaatı yapmalıdır. Randevu almanın en büyük avantajı müracaat aşamasında fazla zaman kaybı olmadan müracaatlarını hemen yapma imkanı tanınmış olmasıdır.

   
  Nasıl Randevu Alınacak?

  Kimlik kartı randevusu Alo 199 hattı üzerinden, ayrıca nüfus müdürlüğünün randevu sayfasından randevu alabilir.

  3 Cevaplar

  0Oy

  syildiz Puanlar152
  bilgilendirme için tşkler

  0Oy

  hakancecen Puanlar163
  bildilendirme için çok teşekkür edeirm.

  0Oy

  ali56ali Puanlar178
  benimki 1.5 ayda geldi.

  Bu Paylaşıma cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

  ...

  Dudbox, Kullanıcı tarafından oluşturulan haber bağlantılarını yayınlayan sosyal bir imleme sitesidir..