2Oylar

 • Maç yayınları izleme sitesi

  Futbol terimleri: Futbol tüm dünyada ilgi çeken sportif faaliyetlerden biridir. Futbolda oldukça fazla sayıda terim bulunmaktadır. Bunların futbolun nasıl oynanacağına, futbolun anlatılmasına, futboldaki kuralların açıklanmasına yarayan terimlerdir. Bu terimler anlaşılmadan ne futbol oynanabilir, ne de keyifle futbol maçı seyredilebilir. Futbol maçlarındaki coşkunun hissedilmesi için, izleyicilerin en azından bu terimlerin en önemlilerini bilmesi gerekir.

  Önemli futbol terimleri Maç yayınları izleme sitesi

  Gol: Her iki takımdan birinin rakibin koruduğu kendi kalesine, nizamı kurallar içinde topu kalenin çerçevesinden sokmasıdır.

  Ofsayt: Oyuncunun rakip kaleye hem toptan, hem de rakibin sondan ikinci oyuncusuna göre daha yakın olursa, bu ofsayt pozisyonu olarak tanımlanır.

  Faul: Oyuncunun rakip oyunculardan birine kural dışı hareket yapmasıyla hakemin verdiği karara denir.

  Aut: Oyuncunun rakip kaleye attığı topun, kale üzerinden ya da kale yanından çizi dışına çıkmasıdır

  Korner: Oyuncunun rakip kaleye attığı topun rakibine çarpması ve kale üzerinden ya da kale yanından çizginin dışına çıkmasıdır.

  Penaltı: Oyuncuların ceza sahası içinde rakibe yaptıkları faullü hareketlerin cezalandırılmasıdır. Kaleden 11 metre uzaklıkta bulunan penaltı atış noktasından oyuncu tarafından kaleye yapılan tek atıştır.

  Şut: Oyuncunun oyunda rakip kaleye topu direkt olarak atmasıdır.

  Taç: Oyunda herhangi bir oyuncu tarafından topun futbol sahasını çevreleyen çizginin eninden saha dışına çıkmasıdır.

  Frikik: Rakibe yapılan faulden sonra, rakibin ceza sahasına yakın bir yerden yaptığı direkt vuruştur.

  Sarı ve Kırmızı kart: Oyuncunun oyunda rakibe ya da hakeme karşı yaptığı kural dışı davranışının önce sarı kartla cezalandırılması, bunun oyunda yeniden tekrarlanması durumunda disiplinsiz davranışı yüzünden kırmızı kartla cezalandırılarak, oyun dışı kalmasıdır.

  Futbol terimleri belirttiğimiz gibi futbolun daha iyi anlaşılmasını ve oynanmasını sağlar. Bu terimlerle açıklanan hareketler ve kurallar olmazsa, futbol maçının oynanması söz konusu değildir. Oyuna bir disiplin getiren futbol terimleri bu açıdan oldukça önemlidir.
  http://www.sansyorumu.com/

  1 cevap

  0Oy

  hesapsilme Puanlar626
  girdim bonus felan yok ya

  Bu Paylaşıma cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

  ...

  Dudbox, Kullanıcı tarafından oluşturulan haber bağlantılarını yayınlayan sosyal bir imleme sitesidir..

  iyigunler.net