2Oylar

 • Ülser Nedir, niçin Ülser Olunur?

  Ülser Nedir, niçin Ülser Olunur?
  Ülser kelimesini sezmek bile yüzün ekşimesini neden olur. Ülser denilince akla çoğunlukla mide ülseri gelse de oniki parmak ülseri benzer biçimde başka ülser çeşitleri de vardır. Ülser bir organda yıpranma nedeni ile derin yaralar açılmasıdır. Bu yaralar ciddi ağrılara ve kramplara neden olur.
  Mide ülserinin oluşumunda genetik faktörlerinin önemli olduğu düşünülmektedir. Çünkü yalnız anatomik yapı değil, insanın kişiliği ve yaşam tarzı da genlerden gelen kodlara gore belirlenir. Bazı insanlar diğerlerine gore kaygılı, kırılgan ve duygusal olabilir. Stresle başa çıkmakta zorlanabilir, başarısızlıklar karşısında basit yıkılabilir. Kişilik yapısı kolayca değişmeyen bir unsur olduğundan kaygılı bir kişilik yapısına haiz olmak başlı başına bir ülser sebebidir.
  Kaygılı olmak ve bir çıkmazda bulunduğunu düşünmek vücut hormonlarının olağandan daha dengesiz çalışmasına neden olur. Mide salgıları bu zamanda artar ve kendi kendine zarar vermeye adım atar. Kötü yaşam koşullarına haiz duygusal kişilerin mide ülserinden kaçınması zor olsa gerek denilebilir.
  Mide ülserinin başka önemli bir sebebi ise tedavisi tamamlanmamış mide hastalıklarıdır. Devamlı gaz, şişkinlik, reflü şikayetiniz var ise, gastriti pek umursamıyorsanız mide ülseri gelişebilir. Mide ülseri midedeki derin yaralar nedeniyle oluşur ve ağrıları da gastrit veya başka mide hastalıklarına göre daha fazladır.
  Mide ülseri tedavisinde kullanılan ilaçlar, ağrı kesiciler ve asitleri baskılayan kısaca salgılanacak asit seviyesini indirgeme fakatçlı ilaçlardır. Kullanıldığı dönemlerde ilaçlar, mide ülseri ağrıları hafif atlatmanızı sağlar. Çoğu süre ilaç kullanılma kesildiğinde eski ülser ağrılar tekrar gelir ve bu sefer daha şiddetli ataklar halinde seyreder. Mide ülserinden geri dönüş çok zordur, tedaviyi kolaylaştırmak için ülser yarasını derinleştiren besinler ve sıvılardan uzak durmak gerekir. çünkü ülser hastaları ömrünü sıkı bir diyetle geçirirler.
  Kişideki stres idraksı iyileşebilseydi, ülserin tedavisi çok daha kolay olacaktı. Ancak insanoğluın hayat felsefelerini ve yaşanan hadiselere bakış açılarını bir hastalık nedeniyle değiştirmeleri pek de rahat değildir. Bununla beraber en azından bunun farkında olmak, sıkıntılara karşı daha rahat tepkiler vermenin mide ülserine iyi geleceğini bilmek örutubet taşımaktadır

  Kaynak: http://lafmacun.net/Liste/ulser-nedir-neden-ulser-olunur

  2 Cevaplar

  0Oy

  gulenx Puanlar120
  güzel yazi olmuş

  0Oy

  Guneydesign Puanlar280
  Güzel bir makale Olmuş

  Bu Paylaşıma cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

  ...

  Dudbox, Kullanıcı tarafından oluşturulan haber bağlantılarını yayınlayan sosyal bir imleme sitesidir..