1Oy

 • Ağız Kokusu Nedenleri 2017

  Merhaba arkadaşlar.

  Ağız kokusu herkesin baş belasıdır.. Genellikle uyurken ve kalkınca o kokuyu almanız mümkündür.. Bir de bayan arkadaşınız var ise daha kötü bir durum çünkü bayanlar ağız kokusuna dikkat ederler konuşurken bayana kötü koku gitmesi sizi yerin dibine sokabilir: )

  Nefes kokusu (Ağız kokusu) , tıpta halitosis olarak ifade edilmektedir. Ağız kokusu nedenleri için kötü yemek tüketimi, yaşam biçimi veya kötü ağız bakımı gösterilebilir.

  Bu sorun geçici olabildiği gibi kronik yani kalıcı olarakta görülebilir. Kişi kendi kendine bu kötü kokudan rahatsız olabildiği gibi kendisine yaklaşan kişilere de rahatsızlık verebilmektedir. Kokunun giderilmesi için ağız bakımına önem verilmelidir. Dişleri düzenli olarak fırçalama, antiseptik ağız gargarası kullanımı veya diş ipi ile dişlerin temizlenmesi doğrultusunda bu kötü koku uzaklaştırılabilir.

  agiz-ve-nefes-kokusu

  Geçici ağız kokusu ise sigara, sarımsak, çeşitli yağları içeren gıdalar veya aşırı çay, kahve ya da alkol tüketimi gibi sebeplerden dolayı meydana gelen ağız kuruluğundan da kaynaklanabilir. Bu sebeplerle nefes kokusu yaşanıyorsa kişinin tükettiği gıdalara ya da sigara ve alkole dikkat etmesi gerekmektedir. Her yemekten sonra ise özenle dişler fırçalanmalıdır.

  Bu faktörlerin dışında zatürre, bronşit, sinüzit, kronik gastrit ya da karaciğer hastalıkları ağız kokusu nedenleri olarak gösterilebilir.
  hediye video
  Nefes Kokusu Sebepleri

  Gıdalar

  Uçucu yağlar, soğan ve sarımsak içeren yiyecekler tüketen kişinin ağızında ortalama 72 saat boyunca kötü bir koku izlenebilir. Bunun sebebi bu tür gıdaların içerisinde mevcut olan yağların sindirim esnasında kana karışarak akciğerlerde salınan havanın nefes alışverişi esnasında kötü kokuya yol açmasıdır.

  Kötü Ağız Bakımı ve Diş Eti Sorunları

  Ağız bakımınıza düzenli bir şekilde dikkat etmiyorsanız ağızınızda kalan yemek artıklarından dolayı meydana gelen bakteriler hidrojen sülfit salgılayacaktır ve bu da mutlaka kötü ağız kokularına sebep olacaktır. Ayrıca bu bakteriler dişlerin üzerinde renksiz bir tabakanın meydana gelmesine sebebiyet vererek, bir süre sonra bu tabakanın diş plağı ismi verilen sorunlara yol açmasına neden olacaktır. Diş ve diş etlerinizin bu sorunlara maruz kalmaması için 6 ay da bir diş hekimine başvurarak diş ve diş etlerinizin temizliğini yaptırabilirsiniz.

  Burun ve Gırtlak

  Bir diğer nefes kokusu sebebi ise burun ve gırtlaktır. Nefes alışverişi esnasında sinüs enfeksiyonları kökü kokuları gırtlağımıza göndererek ağız kokusu oluşumuna sebep olabilmektedir. Bu sorun gırtlak enfeksiyonları için de geçerlidir.

  Sigara (Tütün) ve Alkol Kullanımı

  Alkol bazı sindirim sorunlarını ortaya çıkardığından, sigara ise sadece ağız kokusu değil tüm sağlığı kötü yönde etkilemektedir..

  Bu makalemizinde sonuna geldik..

  Bu Paylaşıma cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

  ...

  Dudbox, Kullanıcı tarafından oluşturulan haber bağlantılarını yayınlayan sosyal bir imleme sitesidir..